Materiały wizualne

Zestaw zdjęć edukacyjnych dla przedszkoli oraz edukatorów i edukatorek edukacji globalnej. Znajdziesz w nim posegregowane tematycznie materiały wizualne zgodne z Kodeksem Obrazów i Przesłań. Zestaw składa się z 48 zdjęć posegregowanych w kategorie tematyczne z Ugandy, Tanzanii, Zambii, Republiki Południowej Afryki, Etiopii oraz Kirgistanu.

Poniżej możesz pobrać cały zestaw zdjęć edukacyjnych lub z menu po lewej wybrać zestaw dotyczący konkretnego tematu. 

Opis każdego zdjęcia składa się z czterech pól: informacji dla dziecka, dla osoby prowadzącej, informacji o kraju dla dziecka oraz statystyk o kraju. Informacja dla dziecka jest opowieścią, która jeśli dotyczy osoby i w razie możliwości była zbierana w pierwszej osobie. Jest to często opowieść uproszczona, gdzie celem była możliwość zrozumienia jej przez dzieci przedszkolne. pobierz tutaj

Informacje dla osoby prowadzącej są poszerzeniem opisu o informacje, kontekst globalny, który jest pomocny w zrozumieniu sytuacji przedstawionej na zdjęciu, dodatkowym źródłem wiedzy i istnieje, aby nie zostawiać osoby prowadzącej z informacją na poziomie dziecka.

Informacja o kraju dla dziecka służy z kolei umiejscowieniu opowieści w kontekście i jest odpowiedzią na pytanie, które dzieci mogą zadać „A gdzie to jest?” - odpowiedź też jest więc przeznaczona dla dziecka z wszystkimi tego konsekwencjami.

Statystki są z kolei informacją o kraju dla osoby prowadzącej i służą porównaniu tego kraju z Polską. Źródłem statystyk są bazy UNICEF, ONZ, Banku Światowego oraz w pojedynczych przypadkach CIA World Factbook.

 

Zestaw w formie pdf do druku można pobrać jako całość pdf lub online: 

Szczegóły techniczne

Zestaw został stworzony z myślą o druku zdjęć aby mogły zostać pokazane w przedszkolach. Technicznie został tak zoptymalizowany aby możliwe było wydrukowanie zdjęcia i opisu na domowej/ przedszkolnej drukarce, jakość w dużym stopniu zależy od zastosowanego papieru, najlepiej używać papieru fotograficznego. Tak wydrukowane zdjęcie/ zdjęcia najlepiej jest zbindować aby były jak najbardziej trwałe.