Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla w Warszawie

Opis przebiegu Tygodnia Edukacji Globalnej

Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych w Bibliotece Publicznej im. Z.J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w dniach 16-22.11.2015 zorganizowała szereg aktywności i warsztaty dla dzieci w duchu tolerancji i edukacji globalnej.

Warsztaty dla dzieci dla dwóch grup z przedszkola nr 173 poświęcone były „Zawodom świata i szacunkowi dla pracy”, (scenariusz i prowadzenie Iwona Wądołowska). W sumie w zajęciach wzięło udział 48 dzieci i 6 nauczycieli.

Zajęcia odbyły się według przygotowanego scenariusza, z wykorzystaniem materiałów takich jak: pompowana piłka, drewniane puzzle, zdjęcia, tablica biała, rzutnik multimedialny, Cd z muzyką, książki, album: „Mapy świata”.

Dzieci były niezwykle otwarte na rozmowę, proponowane zabawy i entuzjastycznie podeszły do tematu. Zauważyłam, że już 6-latki operują słownictwem, które nie jest równościowe typu:”czarny”, „żebrak”, „śmieszne włosy”, co tym bardziej potwierdza sensowność tego projektu.

Ponadto 19. listopada w bibliotece zorganizowano spotkanie z Ghazi Shariif SAEED, uchodźcą z Somalii, który opowiedział swoją historię życia i przybliżył trudną sytuację polityczną współczesnej Somalii a także osobiste reflekcje na temat polskiej otwartośći. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele fundacji ProHumanum, którzy opowiadali o swojej codziennej pracy a także przedstawili relacje z obozu uchodźczego dla kobiet w Somalii. Na spotkaniu, które trwało ok. 60 min. było obecnych kilkanaście osób w różnym wieku aktywnie uczestniczących w dyskusji.

Obchodom towarzyszyły także dwie, barwne wystawy udostępnione nam przez Fundację Edukacji Międzykulturowej: „Szkoły świata”, „Ulice świata”, które zwiedzały przedszkolaki oraz wszyscy chętni czytelnicy odwiedzający bibliotekę w tych dniach.

Tegorocznym hasłem TEG brzmiało: RÓWNOŚĆ – od słów do czynów”. Mamy nadzieję, że postulaty Edukacji Globalnej zagoszczą zarówno w przedszkolach, szkołach wśród dzieci, jak również w świadomości dorosłych.

Fotorelacja dostępna na stronie internetowej:

http://www.bppragapd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=769

  • teg1
  • teg2
  • teg3
  • teg4

Iwona Wądołowska