Owocowym szlakiem / Przedszkole nr 51

Osoby, które wzieły udział w przedsięwzięciu:

Kadra: 5 nauczycielek, dzieci: 75 osób, goście: zespół romski.

Krótki opis przebiegu Tygodnia Edukacji Globalnej

W czasie Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci poznawały owoce w różnych części świata - każdego dnia jeden: jabłko – symbol Polski, banan, kokos, ananas. Dzieci mogły pouczyć się czytania mapy oraz dowiedzieć się, jak na globusie szukać państw. Poznawały, w jaki sposób państwa ze sobą współpracują (wymiana handlowa) i dowiedziały się, że nie wszystkie owoce, które jemy, pochodzą z bliska. Odszukiwanie na mapie państw świata przez dzieci i rodziców okazało się świetną zabawą integrującą rodziny.

Został też ogłoszony konkurs plastyczny pt.: „Zdrowo jem i jedzenia nie marnuję”, w którym udział wzięło 16 rodzin. Przy współpracy ze sklepem Awokado z Wrocławia zorganizowaliśmy wystawę zdrowej żywności oraz degustację zdrowych produktów częściowo sponsorowanych przez ten sklep. Podczas degustacji ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i rozdano nagrody wszystkim uczestnikom.

Ostatniego dnia, w piątek, gościliśmy w przedszkolu zespół Romów - dziewczynki w bogato zdobionych strojach przepięknie zatańczyły.

Zastosowane metody, pomysły warte podzielenia się:

  • Każdego dnia dbałyśmy o to, by rodzice mogli poznać zamierzenia, jakie chciałyśmy osiągnąć. Warto o to zadbać, bo dzięki temu czują się oni współgospodarzami, mocniej się angażują i pomagają w realizacji przedsięwzięcia. Dzięki temu chętnie z nami współpracowali, brali udział w degustacji oraz pomagali w zdobywaniu owoców na kolejne dni.

Wykorzystane materiały:

  • Owoce z różnych stron świata.
  • 17820001
  • 17820002
  • 17820041

Refleksje

Projekt pozwolił na uzmysłowienie dzieciom i rodzicom, że czasami to, po co sięgamy, nie jest takie bliskie, jakby nam się wydawało