Afryka / Szkoła Podstawowa w Sierzchowie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W OPATÓWKU- FILIA W SIERZCHOWIE

Osoby, które wzięły udział w przedsięwzięciu:

koordynator- 1

kadra: 6 osób

dzieci: 30 (0-III)

rodzice i dziadkowie: 35

gość: projektantka i wykonawczyni ręcznych zabawek dla dzieci

Krótki opis przebiegu Tygodnia Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej placówce odbywał się w dniach 18.11-26.11. 2013r. Był to tydzień poświęcony poznawaniu geografii, przyrody, kultury i mieszkańców Afryki. Przygotowania rozpoczęłam od stworzenia gazetki informacyjnej „Co to jest edukacja globalna?” dla dzieci i rodziców.

W pierwszym dniu dzieci (chętni rodzice i dziadkowie) poznawały kontynent –Afrykę i jedno z państw- Egipt. Podziwiały najważniejsze zabytki. Uczestniczyły w zabawach o mieszkańcach Egiptu. W drugi dzień wędrowaliśmy karawaną po największej pustyni świata- Saharze. Spotkaliśmy jej mieszkańców. Uczestniczyliśmy w doświadczeniach o wodzie. W trzeci dzień spędziliśmy na pięknej sawannie w Kenii. Poszerzyliśmy swoje wiadomości na temat życia roślin i zwierząt. W czwarty dzień poznaliśmy kulturę mieszkańców z Ghany. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy muzyczno- ruchowe z wykorzystaniem oryginalnych instrumentów z Ghany. Piąty dzień spędziły w lesie równikowym Kotliny Konga. W następnym dniu poznaliśmy pracę projektantki i krawcowej zabawek dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, jak powstają przepiękne zabawki, które wykonują mamy dla swoich dzieci na całym świecie.

Na spotkaniu z rodzicami dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przedstawieniu „O oszczędnym gospodarowaniu wodą”.

Zastosowane metody, pomysły warte podzielenia się

Przygotowanie ulotek dla rodziców o Edukacji Globalnej, prowadzenie zajęć metodą Edukacji przez ruch p. D. Dziamskiej (na których dzieci pracują wszystkimi zmysłami); karty pracy- każde dziecko stworzyło własna książeczkę o odwiedzonych miejscach w Afryce.

Wykorzystane najciekawsze materiały

  • mapa Afryki, globus
  • plakaty, książki
  • lalki, zabawki
  • biżuteria
  • materiały do doświadczeń z wodą
  • instrumenty, muzyka
  • owoce, żywność fair trade

Co warto polecić? Co się szczególnie udało?

W trakcie zajęć prowadziłam dużo zabaw z aktywnością dzieci, które w sposób naturalny poszerzały ich wiedzę. Polecałam rodzicom ciekawe strony internetowe do poszerzenia wiedzy o pięknej stronie Afryki. Podczas zajęć dzieci tworzyły wspólne i własne karty do książeczki o Afryce (wybrane miejsca).

Refleksje

Po raz pierwszy nasza placówka uczestniczyła w obchodach TEG. Przeprowadzone działania cieszyły się dużym powodzeniem (zarówno wśród dzieci, rodziców jaki i innych nauczycieli; i moim własnym) a co najważniejsze przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o przepięknych miejscach (państwach) w Afryce i ich kulturze, przyrodzie oraz mieszkańcach. Do tematyki EG będę wracać podczas każdych nadarzających się tematów w ciągu całego roku szkolnego.

Bardzo, bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w warsztatach z EG, które były prowadzone profesjonalny sposób i przez odpowiednie osoby. Polecam wszystkim uczestnictwo w warsztatach.